Portret psa

Najlepsze psie sztuczki - szkolenie psa

Lifestyle Opieka nad psem

Dodano: 20.05.2020

Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że szkolenie psa powinno się rozpocząć od pierwszego dnia. Dlaczego musisz szkolić psa? Szkolenie psów jest jednym z najważniejszych aspektów szczęśliwego życia twojego pupila. Ułożony i wyszkolony pies może towarzyszyć ci w każdej podróży bez żadnych problemów.

Trening indywidualny i grupowy

Zaletą szkolenia indywidualnego jest to, że wszystkie umiejętności są rozwijane u psa szybciej niż w przypadku grupowego szkolenia psów, ale minusem jest to, że nie ma żadnych obcych czynników drażniących (inne psy, ludzie). Szkolenie grupowe sprawia, że pies uczy się natychmiast pracować z silnymi bodźcami zewnętrznymi, ale umiejętności rozwijają się nieco wolniej. Obecnie istnieje ponad 20 rodzajów szkoleń. Zanim zwrócisz się o pomoc do instruktora, musisz zdecydować o celu szkolenia i wyniku końcowym. Współczesny rytm życia, duża liczba pojazdów i ludzi, różne reakcje przechodniów na czworonożnych przyjaciół - wszystko to dla psa są stresujące czynniki. Pies musi być w stanie zachowywać się na ulicy, słuchać właściciela, nie powodować problemów. Właśnie dlatego należy wychowywać każdego, nawet najbardziej posłusznego psa.

Przynieś kapcie

Szkolenie nie musi dotyczyć jedynie elementu posłuszeństwa psa. Wiele szkoleń możemy wykonać w domu, zwłaszcza jeśli chodzi o nauczenie psa, popularnych i zabawnych sztuczek. Jeśli chcesz skierować energię zwierzaka w użytecznym kierunku, spróbuj rozwinąć umiejętność aportowania określonych obiektów. Nie wszystkie psy nauczą się przynosić rzeczy, ale są rasy, na przykład pies myśliwski, które to mają we krwi. Aby zwierzę mogło nauczyć się przynosić kapcie, należy podzielić trening na dwie części. Najpierw psa należy nauczyć komendy Aport, dzięki której przyniesie porzucony przedmiot. Kolejnym elementem jest nauka rozpoznawania butów właściciela. Zwierzę zapamięta nazwę przedmiotu i przynosi właściwą rzecz.

Inne sztuczki

Sztuczka „uścisnąć dłoń” jest zdecydowanie jedną z ciekawszych sztuczek, których twój szczeniak może się nauczyć. Jest dość prosta i łatwa do nauczenia. Powiedz swojemu psu, aby usiadł, a następnie daj mu smakołyk. Trzymaj inny smakołyk poza zasięgiem (ale blisko) i daj mu „piątkę”, dotykając jednej z łap. Kiedy twój pies spróbuje złapać smakołyk, delikatnie podnieś łapę i mu go daj. Powtarzaj tę sekwencję, aż twój pies skojarzy polecenie „piątka” z dotknięciem ręki łapą!

Jeśli twój pies nauczył się sztuczki „piątka”, sztuczka „uścisnąć dłoń” będzie naprawdę prosta. Upewnij się, że Twój pies widzi, że ukrywasz smakołyk. Kiedy łapią go, delikatnie złap łapę i „potrząśnij” (ostrożnie i tylko przez kilka sekund). Powtórz sztuczkę kilka razy, mówiąc „łapa”, gdy podnoszą łapę do twojej dłoni, dopóki twój pies nie zrozumie polecenia. „przynieś” to klasyczne polecenie dla psów, ale nie jest to umiejętność, która pojawia się automatycznie. Najpierw wybierz zabawkę - ich ulubiona piłka, zabawka, gumowa kość. Gdy pies ma piłkę w pysku, wyciągnij dłoń. Gdy tylko będziesz mieć piłkę, oddaj ją, dopóki pies nie nauczy się oddawać piłki w dłoń. Teraz spróbuj rzucić piłkę. Na początku nie rzucaj go zbyt daleko - im bliżej jesteś swojego psa, tym łatwiej będzie im nauczyć się tej sztuczki. Kiedy rzucisz piłkę, wyciągnij dłoń i powiedz „przynieś!” Ponownie, jeśli to konieczne, możesz zachęcić ich przysmakiem. Teraz spróbuj podrzucać piłkę coraz dalej, za każdym razem, gdy wydasz polecenie „przynieś”. Kiedy już to zrozumieją, wypróbuj tę psią sztuczkę z różnymi zabawkami.

Najlepsze psie sztuczki nie tylko są zabawne dla właścicieli i obserwujących, ale też użyteczne. To na przykład sztuczka „zostaw”. Ta przydatna sztuczka nie tylko sprawdza siłę woli twojego psa - może również pomóc zapobiec jedzeniu czegoś niebezpiecznego, gdy jesteś poza domem. Pokaż swojemu psu coś pysznego i trzymaj to w dłoni. Gdy tylko spróbują to wziąć, zamknij rękę, aby ukryć smakołyk, mówiąc mu – „zostaw”. W chwili, gdy tracą zainteresowanie (nawet jeśli oznacza to tylko odwrócenie wzroku od ciebie), powinieneś je nagrodzić innym smakołykiem. Powtarzaj tę czynność, dopóki twój pies nie będzie ignorował smakołyki w dłoni za każdym razem. Teraz powtórz ćwiczenie, ale tym razem, zamiast zamknąć pięść, po prostu połóż przysmak na podłodze i tylko częściowo zakryj go dłonią.

„Zdechł pies” to zaawansowana sztuczka. Zacznij od nakłonienia psa do położenia się. Jeśli decydujesz się na tą sztuczkę, zapewne nauczyłeś już swojego psa podstaw, takich jak „siedzieć”, „zostać” i „usiąść”, więc ta pierwsza część powinna być łatwa. Trzymaj smakołyk blisko nosa psa i powoli pociągnij go na bok, aby musiał przewrócić się, aby zdobyć smakołyk. Jeśli twój pies już nauczył się przewracać, będzie wiedział, jak wykonać tę czynność. Kiedy twój pies leży na boku, chwal go i daj mu smakołyk. Następnie powtórz te kroki kilka razy, aż twój pies nauczy się sekwencji. Teraz dodaj słowo wskazówkę na przykład „zdechł pies”. Wypowiedz wybrane polecenie i powtórz kilka razy, tak długo aż pies nauczy się, że ma leżeć, udając że śpi.

Images from Shutterstock