Lifestyle Opieka nad psem
Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie jednak sprawy, że weterynarza należy odwiedzać nie tylko wtedy, kiedy czworonożny przyjaciel zachoruje czy musi być zaszczepiony na wściekliznę. W przypadku psów podobnie jak u ludzi sprawdza się powiedzenie, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.
Dlaczego psa powinno się regularnie badać?
Regularne badania kontrolne są niezwykle ważne w profilaktyce chorób. Dzięki badaniom można wykryć wiele schorzeń oraz poprawić komfort życia zwierzaka. Psy nie są w stanie zasygnalizować różnych dolegliwości, a my ludzie często bagatelizujemy drobne zmiany w zachowaniu pupila takie jak ospałość, mniejszy apetyt czy biegunka. Należy również pamiętać o tym, że psy żyją krócej i starzeją się szybciej niż ludzie, więc 10-letni pies dużej rasy jest już około 80-letnim staruszkiem i ryzyko, że posiada poważne schorzenia jest wysokie. Badania są niezbędne również w celu dobrania odpowiedniego środka na odrobaczanie oraz produktu chroniącego przed pchłami i kleszczami.
Jakie badania kontrolne warto wykonać swojemu pupilowi?
Na badaniach kontrolnych nie powinno się oszczędzać, bo i tak koszt corocznych badań jest mniejszy niż późniejsze koszty leczenia zaawansowanych chorób.
Na każdej wizycie weterynarz powinien osłuchać serce i płuca psa, zbadać go palpacyjnie oraz sprawdzić stan zębów.
Badania kontrolne, które koniecznie trzeba wykonywać u psów to:
Badania dodatkowe, które warto wykonać u starszych psów to:
Jak często wykonywać badania u psów?
Częstotliwość badań najlepiej ustalić w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Każdy pies jest inny i dużo zależy od rasy pupila, jego wieku oraz tego, czy choruje przewlekle i przyjmuje na stałe leki. Podstawowe badania kontrolne, czyli morfologia, badanie moczu i kału oraz USG brzucha powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, a badania specjalistyczne przy zaleceniu lekarza.
Jakie są ceny za badania kontrolne dla psa?
Ceny badań kontrolnych u psów są zróżnicowane i uzależnione głowie od lokalizacji. Podstawowy pakiet badań obejmujący morfologię, badanie moczu i kału oraz USG brzucha to wydatek około 150-400 zł.
Decydując się na posiadanie psa, trzeba uświadomić sobie, że koszt utrzymania psa to nie tylko koszt jedzenia, smyczy, obroży i szczepienia na wściekliznę. Badania kontrolne nie są drogie, a pozwalają zaoszczędzić cierpienia naszemu psu.
Z pewnością każdy z nas pragnie, by jego pupil żył jak najdłużej w szczęściu i zdrowiu, a z pomocą profilaktyki możemy wiele zyskać, a wtedy jedynym zmartwieniem niech będzie to jak zaciągnąć zwierzaka na badania.