Pies u weterynarza

Profilaktyczne badania Twojego psa

Lifestyle Opieka nad psem

Dodano: 7.12.2020

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie jednak sprawy, że weterynarza należy odwiedzać nie tylko wtedy, kiedy czworonożny przyjaciel zachoruje czy musi być zaszczepiony na wściekliznę. W przypadku psów podobnie jak u ludzi sprawdza się powiedzenie, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dlaczego psa powinno się regularnie badać?

Regularne badania kontrolne są niezwykle ważne w profilaktyce chorób. Dzięki badaniom można wykryć wiele schorzeń oraz poprawić komfort życia zwierzaka. Psy nie są w stanie zasygnalizować różnych dolegliwości, a my ludzie często bagatelizujemy drobne zmiany w zachowaniu pupila takie jak ospałość, mniejszy apetyt czy biegunka. Należy również pamiętać o tym, że psy żyją krócej i starzeją się szybciej niż ludzie, więc 10-letni pies dużej rasy jest już około 80-letnim staruszkiem i ryzyko, że posiada poważne schorzenia jest wysokie. Badania są niezbędne również w celu dobrania odpowiedniego środka na odrobaczanie oraz produktu chroniącego przed pchłami i kleszczami.

Jakie badania kontrolne warto wykonać swojemu pupilowi?

Na badaniach kontrolnych nie powinno się oszczędzać, bo i tak koszt corocznych badań jest mniejszy niż późniejsze koszty leczenia zaawansowanych chorób.

Na każdej wizycie weterynarz powinien osłuchać serce i płuca psa, zbadać go palpacyjnie oraz sprawdzić stan zębów.

Badania kontrolne, które koniecznie trzeba wykonywać u psów to:

  1. Morfologia z biochemią, jonogramem oraz z ujęciem wskaźników: wątroby, trzustki, nerek (kreatynina, mocznik) i tarczycy. Morfologia przyczynia się do wykrycia chorób nerek, chorób wątroby, chorób jelit, cukrzycy, niedokrwistości, nowotworów, stanów zapalnych, infekcji wirusowych lub bakteryjnych, pasożytów w organizmie oraz wielu innych chorób. Często sama morfologia nie wykrywa choroby, ale skłania do dalszej diagnostyki.
  2. Badanie moczu - jest niezwykle ważne w profilaktyce i leczeniu chorób nerek.
  3. Badanie kału - wykonywane jest w celu sprawdzenia, czy stosowana metoda odrobaczania jest skuteczna i czy organizm psa nie jest zainfekowany, a jeśli okaże się, że jest to badanie pozwala ustalić program leczenia. Kał warto badać częściej niż raz w roku, jeśli nasz pupil na dworze zjada wszytko, co tylko zdoła połknąć.
  4. USG jamy brzusznej - pozwala wykryć guzy nowotworowe oraz wszelkie zmiany w obrębie brzucha psiaka.

Badania dodatkowe, które warto wykonać u starszych psów to:

  • EKG i echo serca,
  • RTG stawów biodrowych, kręgosłupa, klatki piersiowej.

Jak często wykonywać badania u psów?

Częstotliwość badań najlepiej ustalić w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Każdy pies jest inny i dużo zależy od rasy pupila, jego wieku oraz tego, czy choruje przewlekle i przyjmuje na stałe leki. Podstawowe badania kontrolne, czyli morfologia, badanie moczu i kału oraz USG brzucha powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, a badania specjalistyczne przy zaleceniu lekarza.

Jakie są ceny za badania kontrolne dla psa?

Ceny badań kontrolnych u psów są zróżnicowane i uzależnione głowie od lokalizacji. Podstawowy pakiet badań obejmujący morfologię, badanie moczu i kału oraz USG brzucha to wydatek około 150-400 zł.

Decydując się na posiadanie psa, trzeba uświadomić sobie, że koszt utrzymania psa to nie tylko koszt jedzenia, smyczy, obroży i szczepienia na wściekliznę. Badania kontrolne nie są drogie, a pozwalają zaoszczędzić cierpienia naszemu psu.

Z pewnością każdy z nas pragnie, by jego pupil żył jak najdłużej w szczęściu i zdrowiu, a z pomocą profilaktyki możemy wiele zyskać, a wtedy jedynym zmartwieniem niech będzie to jak zaciągnąć zwierzaka na badania.

Medical photo created by freepik - www.freepik.com